Grand Theft Auto 4-recenze

Napsal admin boy (») 14. 9. 2012 v kategorii Recenze her, přečteno: 2925×
gta.jpg

 Grand Theft Auto 4

Série akčních videoher Grand Theft Auto začala psát svoji historii v roce 1997. Stojí za ní skotská společnost Rockstar North (dříve DMA Design), která se již před více než dvaceti lety zapsala do historie her veleznámým titulem Lemmings.Ta kromě série GTA se v současnosti ještě zaujmula hrami Manhunt, Manhunt 2 a Max Payne.

Tituly od společnosti Rockstar North přitom často obsahují mnoho násilí, za což je jedněmi milována, druhými zatracována. Výjimkou pak není ani série Grand Theft Auto, která se odehrává v současnosti ve smyšlených městech Spojených států.

Počátky série Grand Theft Auto

Grand Theft Auto spatřilo světlo světa v roce 1997 a hned na sebe strhlo pozornost. Hráč se v něm dostal do role zločince, který musí plnit nejrůznější úkoly, za něž inkasuje peníze a body. Nesmí se přitom nechat chytit policií či zabít. K tomu může používat všemožné zbraně a vozidla, včetně policejních vozidel, záchranek či autobusů. O dva roky později pak vyšly pro GTA dva datadisky.Na přelomu tisíciletí se objevil druhý díl Grand Theft Auto 2, který posunul mnoha vylepšeními předchozí titul zase o něco déle. Přelomovou se však stala až hra Grand Theft Auto 3. Hráč se sice opět ujmul zločince Claudea Speeda, který stoupá v hierarchii organizovaného zločinu, tentokrát ovšem plně ve 3D prostředí.

Další vývoj série Grand Theft Auto

Hra Grand Theft Auto:

Vice City následně ještě posunula celý koncept dále, takže hráč mohl nyní létat ve vrtulníku, krást motorky či nakupovat v kutilském obchodě, ovšem hlavní devizou celé hry byla opět akce a potoky krve.Za nejlepší díl celé je však často považován Grand Theft Auto: San Andreas. Hra vyšla v roce 2004 a kromě obvyklé dávky násilí (existovaly dokonce pokusy o její zákaz), přinesla obrovskou svobodu pohybu. Rozloha státu San Andreas, kde se tento díl GTA odehrává, je neuvěřitelných 44 km.

Následně se na pultech obchodů objevily hry Grand Theft Auto: Liberty City Stories a Grand Theft Auto: Vice City Stories, obě pouze na konzole PSP a Playstation 2. Tyto díly pak znovu těžily z tradičního konceptu GTA.V roce 2008 vyšla hra Grand Theft Auto 4, která používá engine RAGE a fyzikální engine Euphoria. Grafická stránka celé série se tak opět posunula směrem kupředu, zločin a násilí ale pochopitelně zůstaly. Společnost Rockstar North následně připojila i dva datadisky. Ty se dají v současnosti zakoupit pohromadě jako Grand Theft Auto: E9/10

pisodes from Liberty City.

Budoucnost série Grand Theft Auto

Od vydání posledního dílu GTA již uplynulo několik let a Rockstar North v současnosti kutí Grand Theft Auto 5, jež by mělo přijít s mnoha novými vychytávkami. Hra by přitom měla vyjít někdy v roce 2012. Fanoušci celé série jsou tak plní očekávání.  Skotští Rockstar North patří díky sérii GTA již po mnoho let k velice uznávaným vývojářům, zároveň ovšem sklízí vlnu kritiky za přílišné násilí. Jediným titulem, který dokáže konceptu jejich série zdatně konkurovat, je hra Mafia. Tu má přitom na svědomí tuzemský tým 2K Czech, jež se tolik nesoustředí na akční pojetí celé hry, ale spíše na příběh, který se odehrává v USA první poloviny 20. století.


Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a deset